Gamifikace ve službách zdraví: Jak D-Wall motivuje pacienty

Gamifikace ve službách zdraví: Jak D-Wall motivuje pacienty

Publikované: 25.06.2025

Doba na čítanie: 2minút , 356slov

Autor: Redakcia

V posledních letech dochází ve fyzioterapii k výraznému posunu díky nástupu moderních technologií, které umožňují přesnější diagnostiku, efektivnější terapii a individualizovaný přístup k pacientům. Jedním z nejvýraznějších nástrojů této digitální transformace je unikátní systém D-Wall, propojující biomechanickou analýzu pohybu s interaktivní zpětnou vazbou v reálném čase, a stává se tak neocenitelným nástrojem v moderní rehabilitační praxi.

Nemocnice v Semilech byla vůbec první zdravotnickou institucí v České republice, která systém D-Wall zakoupila, a zároveň se může pyšnit unikátním faktem – disponuje rovnou dvěma těmito přístroji. Tato investice odráží inovativní myšlení a dlouhodobou vizi rozvoje špičkové rehabilitační péče v regionu. V Semilech tak vznikl funkční model kombinující moderní technologie s principy neurorehabilitace, který je využíván jak u neurologických, ortopedických a vertebrogenních pacientů, tak i u vrcholových a rekreačních sportovců.

D-Wall využívá kombinaci 3D kamery, stabilometrické plošiny, širokoúhlé obrazovky a dotykového displeje k tomu, aby v reálném čase sledoval a analyzoval posturu, rozsahy pohybu, rovnováhu, práci s těžištěm, sílu a hybné stereotypy. Výsledná data jsou zobrazena na obrazovce formou biologické zpětné vazby, čímž pacient i terapeut získávají okamžitý přehled o správnosti terapie. Systém dokáže přesně detekovat asymetrie, kompenzační pohyby nebo odchylky od normy, což umožňuje přesnější zacílení terapeutických intervencí.

Jedním z klíčových benefitů D-Wall je jeho využitelnost napříč různými stadii rehabilitace a jeho určení pro široké spektrum diagnóz – ať už z oblasti neurologie, ortopedie nebo u profesionálních a hobby sportovců. Díky přednastaveným tréninkovým programům může terapeut snadno přizpůsobit cvičení konkrétním potřebám pacienta. Systém navíc motivuje pacienty prostřednictvím virtuální reality, herních a soutěžních prvků (tzv. gamifikace), což zvyšuje adherenci ke cvičení a zlepšuje výsledky terapie. Díky systému D-Wall a celé myšlence tzv. virtuálního asistenta se pacienti aktivněji zapojují do rehabilitačního procesu a tím se následuje i trend Hands-Off terapie.

Veškeré záznamy z vyšetření i terapie jsou archivovány, výsledky jsou objektivně měřitelné, což usnadňuje sledování pokroku v čase a lepší interdisciplinární komunikaci.

Zavedení systému D-Wall do běžné klinické praxe představuje krok směrem k digitalizaci rehabilitačního procesu a potvrzuje, že fyzioterapie v Česku se může ubírat cestou technicky vyspělého a zároveň lidsky individuálního přístupu. Semily se tak stávají referenčním bodem moderní robotické a zpětnovazebné fyzioterapie, která má potenciál ovlivnit podobu péče i v dalších regionech.

YouTube video: https://www.youtube.com/watch?v=mI4f0Ck1Skk



Čítajte zaujímavé články