Jak jako lékař uspět u pohovoru: Tipy na přípravu, životopis a samotný pohovor

Jak jako lékař uspět u pohovoru: Tipy na přípravu, životopis a samotný pohovor

Publikováno: 10.05.2025

Délka čtení: 6 minut , 1016 slov

Autor: Redakce

Titul v dohlednu? Skvěle! Pojďme se společně mrknout na další důležitý krok. Pohovor může být náročnou výzvou, která vyžaduje nejen odborné znalosti, ale i schopnost prezentovat se, komunikovat a prokázat, že máte vše potřebné k tomu, abyste se stali hodnotným členem týmu. Co je zásadní? Příprava – od napsání životopisu až po samotnou prezentaci v průběhu pohovoru. Jak to tedy udělat, aby po vás toužilo vaše vytoužené pracoviště? Pojďte to s námi dnes zjistit!

1. Životopis: První dojem je klíčový

Životopis je vaší vizitkou, kterou posíláte potenciálním zaměstnavatelům. Aby splnil, co se od něj očekává, měl by být přehledný (to nejdůležitější nahoru), dobře strukturovaný a zdůrazňovat vaše klíčové dovednosti a zkušenosti. Pokud se potřebujete trochu odrazit: Pokuste se zrcadlit požadavky z inzerátu nemocnice. Buďte kreativní, ale nepřežeňte to – tvoříte životopis, ne reklamní leták. Vyladěné vzory životopisů najdete například na stránce cvapp.cz.

Co by měl životopis obsahovat:

  • Osobní údaje: Základní informace, jako je jméno, kontakt (telefon, mail), místo bydliště. Můžete také přidat odkaz na profesionální profil, například LinkedIn.
  • Vzdělání: Uveďte název lékařské fakulty, kterou jste absolvovali (případně předpokládaný čas dokončení).
  • Pracovní zkušenosti: Popište jednotlivé pozice, na kterých jste pracovali. Zaměřte se na konkrétní úspěchy a odpovědnosti (např. specifické procedury, které jste prováděli). I brigády tu mají své místo – mohou ukázat, čemu se věnujete ve volném čase/že jste akční a podobně - nebojte se některé z nich uvést a zmínit, jak vás obohatily.
  • Certifikace, odborné kurzy, konference: Ukažte, že se neustále vzděláváte a zlepšujete své dovednosti.
  • Jazykové dovednosti a další schopnosti: U některých pozic může být zvýhodňující znalost cizího jazyka.
  • Osobní zájmy: I když to není nezbytné, některé zájmy mohou ukázat na vaši schopnost týmové práce nebo schopnosti mimo lékařskou praxi, které mohou být pro danou pozici užitečné.
  • Soft skills:  Máte? Uveďte! :) Například trpělivost, empatie, spolehlivost, svědomitost komunikativnost a další.

2. Příprava na pohovor: Buďte profesionální, ale i osobní

Pohovor je moment, kdy budete mít příležitost ukázat nejen své odborné znalosti, ale i osobní kvality, které jsou pro práci lékaře zásadní. Nepodceňte první dojem – zabijákem je vysoké nebo naopak příliš nízké ego - zdravé sebevědomí je to, co hledáte. Usmějte se, nevyhýbejte se očnímu kontaktu a nevynechejte podání ruky. Já vím, jde o hodně, ale nervozitu zkuste nechat před nemocnicí.

Praktické tipy:

  • Dochvilnost: Nesmíte přijít pozdě. Mějte na paměti přeplněnost nemocničních parkovišť a počítejte s nejhorším. Hrajete o příštích několik let svého života, dostatečně velká časová rezerva je váš nejlepší přítel.
  • Informovanost: Zjistěte si předem informace o nemocnici, oddělení, lidech, vedoucích, aktivitách a vybavení nemocnice. Ukazujete tak zájem a přehled.
  • Zrcadlete mimiku a gesta: Napojíte se tak na protistranu, což je přesně to, co chcete.
  • Odborné znalosti: Připravte se na otázky týkající se vašich odborných znalostí. Můžete být požádáni, abyste popsali konkrétní léčebné postupy nebo diagnostické metody.
  • Komunikační dovednosti: Očekávejte otázky, které zkoušejí vaši empatii, schopnost vysvětlovat složité lékařské termíny laikům a efektivně zvládat stresové situace. 
  • Motivace: Připravte si jasnou odpověď na otázku, proč se ucházíte o danou pozici. Jaké jsou vaše profesní cíle a co vás na práci v dané instituci zajímá. Ukažte, že máte dlouhodobý zájem o profesní růst.
  • Týmová spolupráce: Lékaři většinou nepracují samostatně, ale v týmu. Můžete dostat otázku, jak pracujete v kolektivu, jak se vyrovnáváte s náročnými situacemi, a jaké máte zkušenosti s vedením nebo mentoringem.

3. Osobní prezentace

Jak se oblékáte a jak vystupujete, hraje důležitou roli – nepodceňte to.

Dále si dopředu položte otázky: Proč zrovna vy? V čem jste jiní? Co vás naplňuje a umíte to “prodat”? Jaké máte priority? Proč máte zájem o tuhle nemocnici/pracoviště? Jaké máte požadavky? Co očekáváte? Proč jste tady? Motivace/směr? Proč medicína? Co vás propojuje s firmou/nemocnicí? Jaký je váš sen? Máte nějakou zkušenost/zážitek s nemocnicí? Vaše výjimečné dovednosti? Jak můžete propagovat nemocnici skrze své aktivity? Vaše silné stránky? Vaše slabé stránky? Co s nimi děláte? Kde se vidíte za 5/10let? Rodina? Stabilita? Kam směřujete? Co chcete získat? Máte partnera/ku? Kdy plánujete rodinu? Proč jste se rozhodli jít na medicínu? Chcete ve zdravotnictví zůstat? V ČR? Proč? Co by vám měla práce dát? Jaké si představujete platové ohodnocení? Kde jste stážovali a co jste si z toho odnesli? Jak vás to ovlivnilo? Co uděláte, až nastoupíte? Jak se stavíte k faktu, že je medicína týmová záležitost? V čem budete přínosem pro oddělení? Víte, kdo sedí/bude sedět naproti vám? Víte o pracovišti a jeho aktivitách dost informací?

4. Další tipy pro úspěšný pohovor

  • Buďte dobře připraveni i na otázky týkající se vašich slabin: Nejen na otázky o silných stránkách, ale i na to, co byste zlepšili na své praxi. Důležité je ukázat se jako osoba, která se chce zlepšovat a je otevřená zpětné vazbě.
  • Ptejte se: Kvalitní otázky na konci pohovoru mohou ukázat, že se o danou pozici skutečně zajímáte. Zeptejte se například na tým, s kterým budete pracovat, nebo na možnosti dalšího vzdělávání. Otázky jsou skvělá cesta, i kdyby byly rekapitulační. Ideální je připravit si je předem - např. Co nejzajímavějšího můžete v dané nemocnici vidět?
  • Nemějte přehnané požadavky: Znejte svou hodnotu, buďte informováni o tom, jaké benefity nemocnice nabízí, ale dejte pozor na to, abyste nechtěli příliš. Takovým přístupem potencionálního zaměstnavatele samozřejmě spíš odradíte.
  • Zůstaňte klidní: Zaměřte se na to, abyste zůstali klidní a sebevědomí. Přišli jste sem naplnit svůj záměr, nervozita je normální, zkuste ji však příliš nepropadat a na situaci nahlédněte třeba i tak, že zrovna pracujete na splnění si svého snu.
  • Mateřství/těhotenství: Otázky na tato témata by správně NEMĚLA vůbec zaznít. Může se však stát, že vás i přesto potkají. Nenechte se vykolejit, neukazujte negativní emoce. Zkuste třeba: “Mohu se zeptat, jak téma mateřství souvisí s touto pozicí? Nebo.. Mojí prioritou je aktuálně práce tady.” Zároveň dobře zvažte, jestli chcete na pohovor dorazit s prstenem na ruce. Nemusíte hned odkrývat karty. Prsten může být symbolem pro usazení se - plánování rodiny. Je smutné, že musíme přemýšlet i těmito směry, ale jak již padlo - lepší je být připraven/a, než zaskočen/a.

5. Po pohovoru

Po pohovoru nezapomeňte poslat děkovný e-mail, ve kterém poděkujete za příležitost a znovu zdůrazníte svůj zájem o danou pozici (Pokud ho stále máte :). Tento malý krok ukáže, že máte skutečně zájem a zároveň vás může odlišit od ostatních uchazečů.

Závěr

Příprava je zásadní. Nepodceňte ji. Tento článek si můžete projít několikrát. Příprava zároveň pomůže se zvládáním nervozity :). Hlavu vzhůru, je to vaše! Držíme vám palce :)

Čtěte zajímavé články